תכנון ועיצוב פינת עבודה

08
נובמבר
2015
מינדי ויזל
ע"י c-site

 

אתן מאילו שקמות בבוקר ורצות למשרד, או משתייכות ל"כת" העובדות בבית?

למעשה, היום, עם התפתחות הגלובליזציה, גם נשים המחזיקות בתואר "שכירות" נדרשות לעיתים להשלים שעות עבודה מהבית.. כך או כך, הצורך בפינת עבודה ביתית נחוץ כמעט בכל בית בישראל, לעומת זאת שטח הדירות הולך ומצטמק ונדרשים לעיתים לפתרונות יצירתיים על מנת לייצר פינת עבודה פרודוטקיבית ונעימה.

מתחילים?

מי שעקבה אחרי הטורים שלי, יכולה כבר לנחש שהשלב הראשון בתכנון יהיה חקירה יסודית ומעמיקה. ה"אני מאמין שלי" הוא לרשום מראש את כל הצרכים והרצונות, על מנת להגיע למקסימום אפקטיביות. השאלות אותן נרצה לשאול הן: מהן שעות העבודה? איזו פינה בבית מתאימה לעבודה בשעות אילו? האם אנו מעוניינים בפינת עבודה מבודדת או בפינה המעניקה יכולת להשקיף על הנעשה בבית? מה דורשת פינת העבודה? (מחשב, אחסון, מדפסת, שלחן שרטוט, וכדומה..) מי ישתמש בשלחן העבודה? אם מדובר ביותר מאדם אחד, יש להתאים את הפינה לכל אחד מהמשתמשים. האם הפינה משמשת לאירוח לקוחות? אם כך, כיצד לא נפריע לדיירי הבית?

לאחר שהצרכים ברורים לנו, ניגש לבחירת החלל המתאים.

בחירת החלל

כאשר אנו בוחרים את החלל עלינו להתייחס להשלכות שלו על הדינאמיקה ברחבי הבית. כאשר אין לנו חדר עבודה ייעודי, ואנו נאלצים להשתמש בחלל ציבורי, ניתן להיות יצירתיים ולהשתמש בפתרונות אסתטיים קבועים או מודולאריים. לדוגמא: ניתן להיעזר במחיצות ניידות על מנת לייצר אינטימיות זמנית בחלל, ולפתוח אותן כאשר פינת העבודה אינה פעילה. או לחלופין ניתן להזמין אצל נגר פינת עבודה המתוכננת בדיוק לצרכינו, כאשר ניתן לסגור אותה והיא נדמית כארון כאשר היא לא בשימוש. באופן כזה, ניתן למקם את פינת העבודה אף בסלון, ובשבת, אף אחד לא יוכל לנחש שהארון בפינה מכיל פינת עבודה מושלמת…

תרשים ארגונמי- לעבודה נכונה מול מחשב

תרשים ארגונמי- לעבודה נכונה מול מחשב

 

 

תכנון וארגונומיה (ארגונומיה: הנדסת אנוש- התאמת הסביבה לגוף האנושי)

חשוב לתכנן את פינת העבודה, באופן שיקנה הרגלי עבודה בריאים: כלומר, לנפות אותו מגירויים המסיחים את הדעת מן העבודה. כמו כן, לא מומלץ למקם את שלחן העבודה מול החלון, על מנת להימנע מסנוור.

בכל הקשור לבריאות הגב וחגורת הכתפיים, עשו לנו את החיים קלים, ובכל תקופה יוצאים לאור כללים חדשים המסבירים בדיוק, את המרחק הבריא והנוח ביותר שיהיה בין הכסא למחשב, רוחב השלחן וגובהו, הזווית למיקום מסך המחשב, וכו'. אני כמעצבת, מרגישה אחריות גדולה בעיצוב חדר עבודה, ומתייחסת לכללים הללו ביתר זהירות. לא פעם פנו אלי לקוחות שסבלו מכאבי גב וכתפיים בשעות העבודה ובזכות ארגונומיה נכונה, הם נפטרו בכל אותם מחושים. לתשומת ליבכן!

 

 

צבעים וחומרים

אם אתם מנהלות עסק קטן מהבית, ומקיימות בו לעיתים פגישות, חשוב מאד לשמור על קוהרנטיות עם הלוגו שלכן ומה שהוא משדר. נסינה להשתמש בצבעים או באלמנטים צורניים המזכירים את העסק שלכם ומהותו, השתדלנה לשלב גם תעודות ומכתבי המלצה, וכך בעצם תייצרנה תחושה אצל הלקוח/ הספק, של עסק מבוסס שמתפקד.

חשוב להתייחס גם לגודל החדר ולצורתו בבחירת הריהוט. לחדר קטן, העדפנה שלחן זכוכית בעל רגלי מתכת על פני שלחן עץ מהגוני, על מנת לייצר תחושת מרחב וקלילות.

 

הוספת צבע בעזרת אביזרים משלימים

הוספת צבע בעזרת אביזרים משלימים

הוספת צבע בעזרת אביזרים משלימים

הוספת צבע בעזרת אביזרים משלימים

פינת עבודה נקייה וקלאסית

פינת עבודה נקייה וקלאסית

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אחסון

בזמן תכנון הריהוט, חשוב שתיקחנה בחשבון את כמות האחסון לה תידרשנה. הבדלנה בין החפצים להם אתן זקוקות באופן שוטף- אותם תמקמנה בגובה העיניים, לבין חפצים כמו קלסרים, ספרים, וכו' להם תזדקקנה לעיתים רחוקות. כמו כן, הפרדנה חפצים מסוכנים אותם הייתם רוצות להרחיק מהילדים ויעדנה להם מגירות עם מנעול.

בבחירת השולחן, העדפנה שולחן עם מגירה נפרדת למקלדת ולעכבר, וכך תוכלו לעבוד על שלחן העבודה באין מפריע.

אם אתן מתקשות לשמור על סדר מופתי, העדפנה ארונות סגורים, על פני מדפים חשופים. זכורנה גם, כי השימוש במדפים פתוחים מייצר גם את הצורך לאבק אותם לעיתים קרובות.

אלמנט נוסף אותו מומלץ להסתיר באופן דקורטיבי, הם הכבלים המשתלשלים מכל הציוד האלקטרוני במשרד. מומלץ לחשוב על כך מראש ולתכנן מעבר נוח וייעודי שימנע את הבלגן האיום שהכבלים יוצרים.

טיפ נוסף: העדפנה מכונות משולבות, על פני כמה מכשירים שונים. (מכונה המשלבת: פקס, מדפסת, סורק, וכו') תתפלאנה כמה מקום ניתן לחסוך…

תאורה

בנוסף לתאורה המרכזית, מומלץ להוסיף מנורת שולחן שתאפשר לכם לכתוב עליו ביתר נוחות.

פינת עבודה בחלל ציבורי

פינת עבודה בחלל ציבורי

סטיילינג

גם פינת עבודה פשוטה שנרכשה באיקאה, יכולה להפוך ל'שיקית' ומלאת סטייל עם המחשבה הנכונה והפריטים הנכונים. ניתן לשלב מעט צבע בבחירת הקלסרים ומכשירי הכתיבה עד לפד של העכבר. מחשבה מראש אינה בהכרח עולה יותר כסף, אך היא יכולה לגרום לחלל להיראות כאילו נלקח מתוך מגזין, אם רק תשקענה מעט מחשבה מראש! חשוב לשמור על אחידות בצבעים ובסגנון, ולא להעמיס יתר על המידה. אחרי הכול, אתן אמורות להיות מרוכזות ויצירתיות בחלל הזה!

 

אם את בדרך לפתיחת עסק חדש, או בדיוק רכשת דירה חדשה,

טלפני אלי, אני בטוחה שאוכל לסייע לך!

מינדי: 052-7632491

 

מינדי ויזל- עיצוב ואדריכלות פנים

תגובה אחת

  1. aliza 25 בנובמבר 2015 19:41

    קראתי ואהבתי את המאמר שלך.
    אני חושבת שכיוונת ממש לטעם שלי, קווים נקיים , סדר וארגון.
    כמובן, שלקחתי כמה טיפים ממך,
    תודה רבה

פרסמי תגובה